• 81 -65611579 021
  • تاریخ : پنجشنبه 3 خرداد 1403
  • ساعت : 22 : 19

تاریخ مصرف روغن های موتور

تاریخ مصرف روغن های موتور

تاریخ مصرف روغن های موتور

  • هر چند تاریخ معینی برای انقضای استفاده از روغن های موتور وجود ندارد و حتی سازنده روغن موتور والوالین اعلام میکند که روغنهایش میتواند تا زمانی که تولید آن در جدولAPI اعتبار دارد قابل مصرف است یعنی چیزی حدود 25 سال ولی به نظر میرسد بدلایل ذیل روغن موتورها نیز دارای تاریخ انقضا می باشند.
    1- روغن موتور بخاطر ترکیبات شیمیایی که دارد و بویژه مواد افزودنی که به آن اضافه شده است بعد از گذشت زمان طولانی فاسد می شود و خاصیت اولیه اش را از دست می دهد . هر چند این روغن ها در بشکه ها و ظروف دربسته قرار داده می شوند ولی باید به این نکته توجه کنید که بهرحال این بسته بندی ها کاملا بسته نیستند و امکان بروز اکسیژن در آنها وجود دارد.
    2- روغن موتور اگر به مدت طولانی نگهداری شود میتواند از رده خارج شوند و آنهم بخاطر تغییراتی است که در فناوری خودروها اتفاق می افتد. مثلا روغن گریدSE را نمی توان برای ماشین های مدل بالای غربی و آسیایی مورد استفاده قرار داد ولی اگر شما هم ماشین های قدیمی تویوتا کرولای 1978 را دارید این روغن موتورها را می توانید استفاده کنید.
    لذا بطور معمول عمر نگهداری روغن موتور در صورتیکه در بسته های غیر قابل نفوذ در برابر هوا قرار داشته باشد بصورت تکنیکی معمولا 4 تا 5 سال است که معمولا این برای خودروهای همان مدل است چون با آمدن خودروهایی با مدل بالاتر مشخصات روغن هم می تواند متفاوت باشد و جهت مصرف روغن موتورهایی که بیش از 5 سال از عمر تولید آنها میگذرد، لازم است ترکیباتش را در آزمایشگاه تست کنند.

فرم ارسال نظر