• 81 -65611579 021
  • تاریخ : چهارشنبه 7 مهر 1400
  • ساعت : 2 : 32

مروری بر خواص، ویژگی و ساختار گریس ها مطابق استاندارد ملی 2-142

مروری بر خواص، ویژگی و ساختار گریس ها مطابق استاندارد ملی 2-142

مروری بر خواص، ویژگی و ساختار گریس ها مطابق استاندارد ملی 2-142

 

چکیده: روانکاری به عنوان علم تسهیل حرکت قطعات درگیر است که امروزه یکی از شاخه های علم مهندسی را تشکیل میدهد. از میان همه روانكارهای متداول، گریس ها جایگاه ويژهای دارند و این بدان علت است که گریس ها در شرایطی به مراتب دشوارتر از سایر روانكارها مصرف می شوند. گریس ها از ترکیب روغن،  افزودنی ها و پرکننده های مناسب تهیه و عرضه میشود. گریس ها مشابه روغن ها ، برای به حداقل رساندن اصطکاك و سایش بین سطوح متحرك،کاربرد دارند. در مواردی که روانساز باید به عنوان مانعی برای جلوگیری از ورود ذرات خارجی عمل کند و یا موقعیت حرکت بین دو سطح به گونه ای است که نیاز به روانساز نیمه جامد وجود دارد، باید از گریس استفاده شود.گریس استفاده نشده از گریسی که در شرایط کارکرد قرار می گیرد، سفت تر است. برای تعیین درجه نفوذ پذیری گریس در شرایط کارکرد ، پس از وارد نمودن شصت ضربه، درجه نفوذ پذیری گریس را با اندازه گیری میزان نفوذ قطعه مخروطی در آن اندازه گیری می نمایند. نوع و میزان روغن پایه و سفت کننده در تعیین چگالی گریس موثر است.

 

واژگان کلیدی: گریس، روانکار، آزمون، استاندارد ملی ایران، اصطکاک، روغن

 
1- مقدمه
گریس ماده ای است جامد یا نیمه جامد که از مشتقات نفتی و صابون (یا ترکیب چند صابون) با یک پرکننده یا بدون پرکننده  ، تشکیل یافته و دارای کاربرد برای مصارف خاص است. غلیظ کننده ها هیدروکربن هایی هستند که 50 تا 60 حتی گاهی بیش از 80  اتم کربن دارند . ماده غلیظ کننده مهمترین عامل پایداری در برابر آب، پایداری در شرایط دمای بالا و حفظ کیفیت در مدت زمان مصرف و در هنگام انبارداری گریس است.
به لحاظ تاریخی گریس های اولیه در مصر باستان در حدود 1400  سال قبل از میلاد مسیح از مخلوط کردن روغن زیتون و آهک ساخته شدند. از این محصول در آن زمان برای روانکاری محور چرخ های ارابه های چوبی سود می بردند .نخستین گریس ها (به معنای امروز آن) در آغاز انقلاب صنعتی در اروپا در سال 1872 با ساخت گریس سدیم به بازار مصرف عرضه گردیدند. امروزه با پیشرفت صنعت ، گریس های متنوع با کارائی هایی متفاوت تولید می شوند. به عنوان نمونه می توان از گریس هایی که در ساختار آنها از فلزات استفاده می شود و تا دمای 1100 درجه سانتیگراد کارائی دارند، نام برد. 
 
دانلود و مطالعه کامل مقاله

 

مهندس حسین سعادت زاده
جانشین مدیر فنی مجتمع مشاوران آزمای نفت ایرانیان


دکتر آرش یزدانی
جانشین مدیر کیفیت مجتمع مشاوران آزمای نفت ایرانیان

فرم ارسال نظر